Günlük Analizler | TrendFX

GÜNLÜK ANALİZLER

19 Nisan 2019, Cuma

Uzman analistlerimiz, dünyadaki gelişmeleri ve piyasayı yorumlayıp, herkesin anlayabileceği dilde paylaşıyor. Yatırımlarınız, TrendFX ekibinin doğru yönlendirmeleri sayesinde güvende. Siz de her gün ücretsiz analizlerimizi okuyarak pozisyonlarınızı doğru alabilirsiniz.

Avrupa Borsaları, Paskalya tatili öncesinde karışık seyirle günü tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,22 artışla 390,46 puana çıktı. İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,15 azalarak 6.895,02 puana ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,20 değer kaybederek 21.956,59 puana geriledi.

Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,57 değer kazanarak 12.222,39 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,31 yükselerek 5.580,38 puana ulaştı.

Yatırımcıların odak noktası bu yılın ilk çeyreğine dair şirket bilançolarında olurken, hızlı tüketim ürünleri şirketi Unilever’in ve enerji yönetimi şirketi Schneider Electric’in hisseleri, şirketlerin satış rakamlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesinin ardından yaklaşık yüzde 3 değer kazandı.

Avrupa Borsaları, Paskalya tatilinden dolayı bugün ve 22 Nisan Pazartesi günü kapalı olacak.

Fransa ve Almanya’da nisana ilişkin Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin piyasa beklentilerinin altında gelmesinden sonra, avronun dolara karşı haftanın en düşük seviyesine gerilmesi de dikkati çekti.

TEKNİK OLARAK:

1,1190 seviyesini kendine dip yapıp bu seviyeden gelen alımlar ile 1,1302 hedefimizi tutturan paritede bu direncin kırılmadı ve dün gelen Avrupa satınalma yöneticileri endeksi nin beklentilerin altında kalması ile EURO sert geriledi. Tekrar 50 günlük hareketli ortalama altına gerileyen paritede 1,1215 desteğimiz üzerinde kaldıkça alım tarafında olmayı öneriyoruz. Bugün ve Pazartesi paskalya nedeniyle piyasaların kapalı olması nedeniyle sert hareketler beklemediğimiz paritede geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz.

EUR/USD

USD/JPY

ABD ile Çin arasında gidilmesi beklenen ticaret anlaşmasının Mayıs başında açıklanmasının hedeflendiği belirtildi.Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa göre kıdemli ABD ve Çin yetkilileri, Mayıs başında ticaret anlaşmasına varma çabasıyla daha fazla yüz yüze görüşme planlıyor. Buna göre ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Mayıs sonunda ticaret anlaşmasını imzalayacak.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in 29 Nisan haftasında Beijing’e gitmeyi planladığını aktaran kaynaklara göre sonraki hafta, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He müzakereler için Washington’da bulunacak.Kaynaklara göre yetkililer, Liu’nun Washington seyahati sırasında tarafların ticaret anlaşmasına vardığını ve muhtemelen Mayıs sonunda gerçekleştirilecek imza töreninin detaylarını açıklamak istiyor.Lighthizer’ın sözcüsü söz konusu seyahat ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Japonya tarafında ise Mart ayında Japonya’da tüketici fiyatları hafif yükselmesine rağmen Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) enflasyon hedefinin altında kalmaya devam ediyor.

Japonya İçişleri Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre taze gıda fiyatlarını da içeren tüketici fiyatları, Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.8 artarak ekonomistlerin medyan beklentisi olan yüzde 0.7’nin hafif üzerinde gerçekleşti.

Yükselen petrol fiyatları ve klima fiyatlarındaki artış enflasyona katkı sağladı.

TEKNİK OLARAK:

111,747 üzerinde hacimsiz hareketler yapan USDJPY paritesinde düşüş kanalının üst bandından geri çekilme izliyoruz bugün. Satıcılar 111,747 desteğini kırabilir ise 111,031 e kadar düşüş görülebilecek paritede bu seviye FİBO 50 olması nedeniyle önem arz ediyor. 111,747 desteği kırılamaz ve buradan tepki alımları gelir ise 112,282 sonrasında 112,594 hedefimizde olacaktır. Bugün ve Pazartesi paskalya nedeniyle kapalı olacak piyasalar nedeniyle paritede volatilite düşük olacaktır.

USD/JPY

GBP/USD

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Ekonomi için nötr bir konumdayız ve faiz oranlarında değişikliğe gitmek için bir sebep yok” ifadesini kullandı.

Kaplan, “Şu anda politika duruşumuzda herhangi bir değişikliğe gitmeye gerek yok. Dallas Fed olarak 2019’da ABD ekonomisine yönelik büyüme tahminimiz yüzde 2.25 seviyesinde. Küresel büyüme hızında hala aşağı yönlü riskler mevcut ancak bu oranlar Çin’den daha az. Enflasyonu yakından izliyorum ve enflasyonun bizden uzaklaştığını düşünmüyorum” dedi.

Fed’in, politika çerçevesini sürekli gözden geçirmesinin çok sağlıklı bir durum olduğunu belirten Kaplan, “Bu çok sağlıklı bir durum ancak Fed politika esnekliğini azaltmayı istemiyor” şeklinde konuştu.

Kaplan’ın bu yıl gerçekleştirilecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmuyor.

TEKNİK OLARAK:

ABD tarafından iyi gelen Perakande verileri ile Avrupa tarafından gelen düşük PMI verileri nedeniyle dün Dolar da değerleme izledik. 1,3011 ile 1,3315 aradaki sıkışmayı aşağı yönlü kıran paritede tekrar yukarı yönlü hareketler izliyoruz. 1,3011 geçilir ise tekrar 1,3315 hedefleyeceğimiz GBPUSD paritesinde bugün ve Pazartesi paskalyan tatili nedeniyle hacimsiz hareketler görülebilir. Aşağı yönlü satışların devam etmesi durumunda ise 1,2805 test edilebilir paritede.

GBP/USD

USD/TRY

Borsa İstanbul’da BIST 100  endeksi, dünü yüzde 1,34 değer kaybıyla 96.886,48 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.316,72 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,76, holding endeksi yüzde 1,18 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,47 ile inşaat , en çok gerileyen ise yüzde 5,60 ile turizm oldu.

Küresel piyasalarda azalan risk iştahı ve değer kazanan döviz kurlarının etkisiyle negatif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi günü 96.500-97.000 puan bandında tamamladı.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi, yurt dışında ise ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edielcek. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 99.000 ve 100.000 seviyelerinin direnç, 96.400 puanın destek konumunda olacaktır.

TEKNİK OLARAK:

TL tarafından gelişen olumlu haber akışına ragmen USDTRY paritesinde geri çekilmelerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Dün tekrar 5,7933 direnci üzerine çıkan paritede Financial Times haberine göre TCMB rezervleri bir kriz anında müdahale edilebilecek seviyede değil ancak Türkiye tarafından bu habere yalanlama geldi ve rezervlerin yeterli seviyelerde olduğu bilgisi verildi. ABD ile ilişkilerde ise F35 ve S400 hakkında ABD tarafından olumlu bir haber akışı gelmediği sürece bir geri çekilmenin artık zor olduğunu düşündüğümüz paritede 6 direnci test edilebilir. Bugün ve Pazartesi paskalya bayramı nedeniyle ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle paritede gelebilecek bir satış dalgasında 5,7933 desteği altında 5,6814 hedefimizde olacaktır.

USD/TRY

GOLD

Sayın yatırımcılar bugün Paskalya bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olacağından ALTIN (GOLDs.) da

işlem yapılamayacaktır.

GOLD

Petrol

Sayın yatırımcılar bugün Paskalya bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olacağından BRENT PETROL (OILs.) de işlem yapılamayacaktır.

Petrol

DAX

Sayın yatırımcılar bugün Paskalya bayramı nedeniyle Almanya da piyasalar kapalı olacağından DAX ENDEKS (DE.30.) de işlem yapılamayacaktır.

DAX